Past recipients

1948 – Montréal
C.R. Blackstock, Newmarket
Ethel Mary Cartwright, Saskatoon
J. Howard Crocker, London
Arthur S. Lamb, Montréal
Doris W. Plewes, Ottawa

1984 – Ottawa
R. Gerald Glassford, Edmonton
Robert P. Hillier, Mount Pearl, Nfld
Arthur Sheedy, Montréal
Donald H. Williams, Calgary

2015 – Banff

James Mandigo, Ontario

1950 – Vancouver
Silas Armstrong, Toronto
“Morrie” M. Bruker, Montreal
E.W. Griffiths, Saskatoon
Robert Jarman, Winnipeg
Jack G. Lang, Montreal
Joseph H. Ross, Calgary
Florence A Sommers, Toronto

1985 – London
Joyce L. Boorman, Edmonton
Mary E. Keyes, Hamilton
Herbert McLachlin, Edmonton
Richard J. Moriarty, Windsor
Norman W. West, London

2017 – St. John's

Ted Temertzoglou, Ontario
 

1952 – Toronto
Jules Gilbert, Montreal
Oscar Pearson, Toronto
Wray Youmans, Winnipeg

1986 – Charlottetown
Wendy J. Dahlgren, Winnipeg
Juri V. Daniel, Toronto

1955 – Winnipeg
Mary R. Barker, Toronto
A.J. “Alph” Dulude, Ottawa
Iveagh Munro, Montreal

1987 – Vancouver
Carl J. Troester, U.S.
Thomas Bedecki, Ottawa
Gordon Brandreth, Vancouver
Iris Bliss Hamilton, Toronto
John James Jackson, Victoria

1957 – Halifax
Captain William Bowie, Montreal
Cecile Grenier, Montreal
Alberta Hastie, Edmonton

1988 – Edmonton
George Edward Longstaff, Coquitlam
Norman Jack MacKenzie, Regina

1959 – Edmonton
Rev. Father M. Monpetit, Quebec
N. Rae Speirs, Toronto

1989 – Halifax
Norma Adams, Dartmouth
K. Wayne Somerville, Kitchener
Harold David Turkington, Victoria
Verna Jean Wilson, St. Catharines

1961 – Hamilton
Lorne Brown, Vancouver
Helen L. Bryans, Toronto
J.B. Kirkpatrick, Montreal
Stanley T. Spicer, Fredericton
F.S. Urquhart, Montreal

1991- Kingston
Daniel G. Soucie, Ottawa
Jennifer A.T. Wall, Montréal
Eric F. Broom, Vancouver
Sheila Hedges-Anderson, St. John’s
Warren Campbell, Scarborough

1963 – Saskatoon
William A. Hutton, Edmonton
Elsie M. Macfarland, Edmonton
Hugh A. Noble, Halifax
Ella B. Sexton, Toronto
Maurice L. Van Vliet, Edmonton
Gordon A. Wright, Toronto

1992 – Winnipeg
Richard (Dick) Lapage, Winnipeg

1965 – Fredericton
M. Gladys Bean, Montreal
Arthur W.E. Eriksson, Edmonton
J. Wesley McVicar, Toronto
John H. Passmore, Toronto
Lucien Plante, Montreal
W. Donald Smith, Edmonton

1993 – Moncton
Thomas F. Hanley, Fredericton
Janette M. Vallance, Edmonton

1967 – Montréal
A. May Brown, Vancouver
Helen Gurney, Toronto
Maxwell L. Howell, Edmonton
William J. L’Heureux, London
John W. Meagher, Fredericton

1994 – Victoria
Colin Higgs, St. John’s
Shirley Hoad, Mississauga
Stuary Robbins, Georgetown
Kirk Albert Walter Wipper, Toronto

1969 – Victoria
Alan F. Affleck, Edmonton
Fred L. Bartlett, Kingston
N.A. “Pete” Beach, Toronto
Elsie Gauer, Winnipeg
William A.R. Orban, Ottawa
Robert F. Osborne, Vancouver

1995 – Saskatoon
Dan Cooney, Calgary

1971 – Waterloo
Patricia L. Austin, Edmonton
D.B. “Bing” Caswell, North York
Nora Chatwin, Toronto
John R. Life, Toronto
Marian H. Penny, Vancouver
Robert H. Routledge, Edmonton
E.W. “Wally” Stinson, Saskatoon

1996 – St.John’s
Saul Ross, Ottawa

1973 – Calgary
Hart M. Devenney, Toronto
Luther Goodwin, Calgary
Rose Hill, Hamilton
W.F.R. “Frank” Kennedy, Winnipeg
John F. Mayell, Calgary
Marion Ross, Kingston
Dorothy G. Walker, Truro
Michael S. Yuhasz, London

1997 – Red Deer
Colin Lumby, Calgary
Andrea Borys, Edmonton

1974 – Ottawa
Stuart A . Bird, Edmonton
Stewart A. Davidson, Ottawa
Patricia A. Lawson, Saskatoon
Howard R. Nixon, Saskatoon
Albert W. Thiessen, Toronto
Joseph Willard, Ottawa

1998 – Saskatoon
Farida Gabbani, Truro
Garald Bowie, Alberta
Morag (Mo) MackendricK, Surrey
Kenneth Ian Taylor, N.B.

1975 – Saskatoon
Jean M. Stirling, Toronto
Earle F. Zeigler, London

1999 – Wolfville
Dr. C. Inge Andreen, B.C.
Gerald Redmond, Alberta
Ken Loehndorf, Saskatchewan

1976 – Quebec
David M. Boswell, Charlottetown
John J. Keay, Toronto
Russ Kisby, Toronto
Fernand Landry, Quebec
Bryce M. Taylor, Toronto

2000 - Orillia
Moira Luke, B.C.
Harold George Sawchuk, Ontario
Heather Morse, Nova Scotia

1977 – Wolfville
Donald A. Bailey, Saskatoon
Pasquale J. “Pat” Galasso, Windsor
George Grant, Victoria

2002 - Banff
Rick Bell, Victoria
Nancy Francis (Murray), Welland
Val Olesky, Edmonton
Linda Thompson, St. Albert

1978 – Edmonton
Fred L. Martens, Victoria
M. Vance Toner, Moncton

2003 - Winnipeg
Ian Craigon, Black Creek
David Fitzpatrick, Winnipeg
Garth Wade, Fredericton

1979 – Winnipeg
Dorothy J. Harris, Edmonton

2005 - Regina
Andy Anderson, Toronto

1980 – St. John’s
Evelyn M. Cudmore, Charlottetown
Donald MacIntosh, Kingston
Donald M. Newton, Calgary
Emmanuel “Em” Orlick, Newark,NJ

2007 - Moncton
Nicholas Forsberg, Regina
Andrew Pipe, Ottawa
Norman Russell, Fredericton

1981 – Victoria
Ruby Anderson, Edmonton
Audrey Bayles Hester, Ottawa
Donald MacGregor, Toronto
Archie McKinnon, Victoria
Murray F.R. Smith, Edmonton

2010 Toronto

Nancy Melnychuk, Alberta
Garth Turtle, Prince Edward Island
Myra Stephen, Ontario

1982 – Montreal
James F. Leys, Almonte
F.M. Van Wagner, Montréal
George A. Wearring, London

2012Halifax

Sandra Gibbons, British Columbia
Ellen Singleton, Ontario

1983 – Toronto
No Awards Presented
Fiftieth Anniversary

2013 – Manitoba

Grant McManes, Manitoba

 

::